Piknik Rowerowy w Więcławicach

„Olej w głowie – kask na głowie!” Pod takim hasłem w niedzielę 21 kwietnia w Więcławicach odbył się Piknik Rowerowy, który zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Pełna Chata”.

Nasza OSP (jako podmiot wspierający to przedsięwzięcie) za zadanie miała zorganizowanie zabezpieczenia przejazdu grupy rowerzystów (około 200 osób) na trasie: Więcławice Stare, Masłomiąca, Więcławice Dworskie i ponownie Więcławice Stare. Strażacy zabezpieczali newralgiczne miejsca trasy, oraz eskortowali grupę za pomocą naszego samochodu GLM wyposażonego na tą okazję w sprzęt medyczny. Start i meta wyznaczone zostały pod naszą remizą. Każdy z uczestników oficjalnego otwarcia sezonu rowerowego został wyposażony w kask rowerowy, oraz kamizelki odblaskowe, ponieważ nadrzędnym celem imprezy było właśnie propagowanie bezpieczeństwa na drodze. Po przejeździe i powrocie do Więcławic każdy uczestnik otrzymał specjalny dyplom potwierdzający udział w tej imprezie.

Na ogrodzie parafialnym czekało mnóstwo atrakcji: prezentacja sprzętu policyjnego, serwis rowerowy, konkursy dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, oraz kiełbaski z grilla. Nasza jednostka na tą część imprezy przygotowała „Akademię Pierwszej Pomocy”, czyli szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w oparciu o trening na naszym fantomie. Nowością była możliwość treningu z użyciem defibrylatora AED.

W kolejnym punkcie pikniku odbył się pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu naszej jednostki, przy udziale zespołu ratownictwa medycznego. W ćwiczeniu pokazowym założenie opierało się na działaniu zmierzającym do uwolnienia osoby uwięzionej we wraku samochodu. Podczas pokazowej akcji zastępy GBA Rt 2.5/16, oraz GLM wykonały zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie p-pożarowe przez rotę gaśniczą ubraną w aparaty powietrzne, a za pomocą narzędzi hydraulicznych wykonano dostęp do poszkodowanego, który następnie został ewakuowany na noszach typu deska i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

Po zakończeniu części pokazowej nasi druhowie w ramach treningu dokończyli cięcie samochodu, a dzieci zapoznawały się z naszym wyposażeniem.