Ewakuacja szkoły w Więcławicach

6_wynikEwakuacja szkoły podstawowej.
18 października br. w porozumieniu z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Więcławicach Moniką Wołek, przeprowadziliśmy ćwiczenia taktyczno – bojowe połączone z obowiązkową ewakuacją uczniów i personelu szkoły.
Założenie: Pożar na korytarzu na pierwszym piętrze, silne zadymienie, dwie osoby uwięzione w sali.
Po stwierdzeniu zagrożenia, Pani Dyrektor ogłosiła alarm, podczas którego sprawdzono działanie dzwonków jako sygnalizacji alarmu. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli spokojnie opuszczali klasy, osiągając bardzo dobry czas poniżej trzech minut, przy czym ewakuowało się 264 osoby.
Zgodnie ze scenariuszem brakowało dwóch uczniów.
W tym czasie SKKM zadysponowało zastępy OSP Więcławice w celu realizacji założonego ćwiczenia.
Po przybyciu na miejsce, na strażaków czekała dramatyczna sytuacja: uczniowie wołali o pomoc przez okno na pierwszym piętrze, a z pomieszczenia wydobywał się dym. Określając priorytety działań, zostały wydane rozkazy sprawienia drabiny i pilnej ewakuacji uczniów. Po sprowadzeniu na dół, spanikowani uczniowie zbiegli do szkoły chowając się w pomieszczeniach.
W celu przeszukania i ugaszenia pożaru wprowadzono dwie roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Rota poszukiwawcza po kilku chwilach odnalazła „spanikowanych” uczniów, a rota gaśnicza ugasiła pożar.
Na zakończenie ćwiczeń na sali gimnastycznej przebieg ćwiczeń został omówiony przez Panią Dyrektor, oraz Naczelnika OSP Więcławice.
Ćwiczenia z zakresu ewakuacji i współdziałania kadry szkoły z OSP Więcławice to już cykliczne działanie, które ma na celu praktyczne sprawdzenie zasad bezpiecznego opuszczania szkoły na wypadek stwierdzenia zagrożenia i wpojenie zasad poruszania się uczniom. W tym miejscu należy przypomnieć, że takie współdziałanie zaowocowało bardzo sprawnym działaniem podczas prawdziwego zagrożenia na początku roku, gdy w szkole został rozpylony gaz obezwładniający.
3_wynik5_wynik6_wynik