Dlaczego Marian Pałęga?

8_wynikMarian Pałęga – ojciec założyciel OSP Więcławice.
Podczas naszego szalonego powitania i zaraz po nim, pojawiło się dużo pytań o nazwę dla samochodu, skąd taki pomysł się wziął i kim był Marian Pałęga. Przybliżmy zatem krótki rys historyczny tej postaci w odniesieniu do naszej jednostki.
Ksiądz Marian Pałęga był Wikariuszem w parafii Św. Jakuba. Miał cechy bardzo dobrego organizatora i potrafił zmotywować społeczność do działania. Zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej odświeżył on koncepcję założenia OSP we wsi Więcławice. Koncepcja ta swoje początki miała na skutek tragicznego pożaru Więcławic w 1938 roku, gdy w lipcowe gorące południe pożar strawił kilkanaście budynków i zagroził bezpośrednio objęciem płomieniami drewnianemu Kościołowi Św. Jakuba. Bohaterska obrona mieszkańców przed ogniem spowodowała pierwsze nieśmiałe pomysły na zawiązanie takiego stowarzyszenia, ale wybuch wojny spowodował odłożenie tych planów w czasie. Po zakończeniu wojny właśnie Ksiądz Marian Pałęga, był człowiekiem który namówił mieszkańców do realizacji dawnych zamierzeń. Mieszkańcy na pomysł przystali i w 1946 roku, podczas zebrania założycielskiego zawiązano stowarzyszenie Ochotniczej Straży pożarnej w Więcławicach Starych, którego pierwszym Prezesem został Ks. Marian Pałęga, a pierwszym Naczelnikiem Wojciech Wójcik ( kierował obroną kościoła przed pożarem). W tym miejscu należy wyjaśnić, że istnieje pewna różnica czasu, gdyż komunistyczne władze wpis rejestrujący OSP Więcławice dokonały dopiero dwa lata później w 1948 roku i ostatecznie ta data przyjmowana jest za początki istnienia jednostki. W tym czasie Ksiądz Marian Pałęga został już skierowany przez Kurię Metropolitalną do budowy Parafii w Michałowicach, w której został Proboszczem.
Postać księdza Pałęgi to dla Gminy Michałowice postać zasłużona, o czym świadczy także nadanie nazwy ulicy biegnącej od Michałowic do Masłomiącej.
Po konsultacjach w gronie Zarządu zgodziliśmy się jednomyślnie, że nowy samochód, otrzymany w roku jubileuszu siedemdziesiąt lecia założenia OSP Więcławice będzie nosił właśnie nazwę Księdza Mariana Pałęgi. W ten sposób najlepiej uhonorujemy naszego pierwszego Prezesa.
Ksiądz Marian Pałęga ur. 8 września 1919 w Bolesławowie, zmarł 19 grudnia 1980 w Krakowie.

Opracował Maciej Podymkiewicz

7_wynik8_wynik