Udzielanie pomocy mieszkańcom z powodu długotrwałych opadów

W dniu 31.08.2010r od godziny 17:00 dziewięcioosobowy zastęp z naszej jednostki w samochodzie GLM Ford Transit prowadził działania związane z udzielaniem pomocy mieszkańcom z terenu gminy Michałowice, z powodu długotrwałych opadów. Ulewne deszcze, które padają od kilku dni powodują miejscami podtopienia posesji, zalewanie piwnic, a silnie wiejący wiatr łamie drzewa. Nasi strażacy pomagali w zabezpieczaniu gospodarstw za pomocą worków z piaskiem, które transportowaliśmy z pod remizy w Michałowicach do bezpośrednio zagrożonych domostw. Działania związane z zabezpieczaniem gospodarstw zakończone zostały około 20:30, natomiast 01.09.2010, około godziny 6:45 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na drodze w Więcławicach, za cmentarzem, w kierunku Zagórzyc. Po kilkunastu minutach, około 7:10 zagrożenie zostało usunięte, a my udaliśmy się do Pielgrzymowic, na zgłoszone do naszej jednostki wypompowanie wody z piwnic. Działania związane z pompowaniem wody zakończyliśmy o godzinie 08:15. Parę godzin później, o 15:40 wraz z zastępem SCD-30 z JRG7, pojechaliśmy ponownie do Pielgrzymowic gdzie nad drogą w kierunku Wiktorowic wisiały nadłamane konary drzew. Po zabezpieczeniu ruchu drogowego w obu kierunkach, drabina została ustawiona, a nasi druhowie wraz ze strażakami z JRG7 przystąpili do ścinania gałęzi. Po godzinie pracy (przy porywistym wietrze)i po uprzątnięciu gałęzi z drogi, ponownie musieliśmy odpompowywać wodę z piwnic, która zaczęła zalewać coraz więcej zabudowań. Działania OSP Więcławice w dniu 01.09.2010, zakończyliśmy około godziny 20:00.