Pożar stropu w Masłomiącej

We wtorek 22 listopada 2011r o godzinie 23:31, Stanowisko Kierowania zadysponowało nas do zgłoszonego pożaru kominowego w domu jednorodzinnym przy ulicy Widerskiej w Masłomiącej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia w rozpoznaniu stwierdzono, że na skutek wysokiej temperatury zapalił się fragment stropu pomiędzy kondygnacją parterową, oraz poddaszem (pożar ukryty). Nasi strażacy przystąpili do rozbiórki fragmentów stropu, aby zlokalizować miejsce pożaru. Niestety kolejne usuwane fragmenty nie pozwalały na precyzyjne określenie gdzie się pali.
W międzyczasie przybyły na miejsce zastęp z JRG7 wezwał na miejsce zdarzenia oficera operacyjnego ze specjalistyczną kamerą termowizyjną, za pomocą której widać miejsca w gdzie panuje podniesiona temperatura. W tym momencie rozpoczęliśmy żmudne działania polegające na sukcesywnym odsłanianiu kolejnych fragmentów stropu, kontrolowaniu za pomocą kamery, oraz przelewaniu tlących się fragmentów konstrukcji. Po chwili dowódca akcji wydał nam polecenie przeczyszczenia komina kulą kominową w celu ograniczenia temperatury. Jeden z druhów założył specjalistyczną uprząż do prac na wysokości i będąc asekurowanym za pomocą linki przepuścił przez komin kulę.
Po blisko trzech godzinach akcji pożar został ostatecznie „złapany”. Tlące się elementy ugaszono, po czym działania zostały zakończone.
Powrót do remizy – godzina 2:45. W akcji brały udział GBA Rt – sześć osób, oraz GLM – cztery osoby.