OSP Więcławice na ćwiczeniach w „Trenażerze Pożarowym”

W sobotę 10 listopada 2012 roku ośmioosobowa grupa naszych druhów wzięła udział w treningu zwalczania pożarów wewnętrznych w specjalnym, mobilnym trenażerze. W tym celu udaliśmy się na Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 6 na ulicy Aleksandry w Krakowie, gdzie oficerowie z wydziału operacyjnego Komendy Miejskiej PSP przeprowadzili zajęcia.
Ćwiczenie zostało poprzedzone szczegółowym instruktażem z zasad, oraz BHP przy gaszeniu pożarów wewnętrznych. Szybkie szkolenie odbyli z nami koledzy z jednostek OSP w Radziszowie, Wołowicach, oraz Kobylanach.

Po rozpoczęciu zajęć do akcji weszły pierwsze roty. Zadnia dla ćwiczących grup były zbliżone: Ugasić pożar wewnątrz pomieszczeń, oraz przeprowadzić przeszukanie pod kątem znalezienia poszkodowanych.

Założenie dla naszej OSP wyglądało następująco:
Rota gaśnicza, która zwalczała pożar została zaskoczona przez gwałtowne rozgorzenie, na skutek czego strażacy stracili przytomność. Do akcji wkracza rota zabezpieczająca, która wprowadza drugi prąd wody, za pomocą którego toruje sobie dojście do nieprzytomnych ratowników. Po ugaszeniu pożaru i sforsowaniu przejścia poszkodowani zostają ewakuowani na zewnątrz.

Należy tutaj wspomnieć, że warunki panujące wewnątrz trenażera były wręcz ekstremalne. Panowało bardzo duże zadymienie, które ograniczało widoczność na wyciągnięcie ręki, dookoła wybuchały nowe ogniska pożarów (dzięki którym panowała wysoka temperatura), a z głośników wydobywały się krzyki, oraz dźwięki rodem z najlepszych horrorów. To wszystko miało na celu odzwierciedlenie warunków w czasie dużych wewnętrznych pożarów.

Oczywiście druhowie z OSP Więcławice bardzo dobrze poradzili sobie z postawionymi zadaniami i panującymi wewnątrz warunkami, a doświadczenie zdobyte w trenażerze posłuży do lepszego przygotowania do prawdziwych działań ratowniczo – gaśniczych.

Prezentujemy filmik przybliżający sytuację panującą wewnątrz trenażera: