Zabezpieczenie maratonu rowerowego – Kadrówka 2013

4 sierpnia 2013r, udaliśmy się do Wilczkowic na zabezpieczenie trasy maratonu rowerowego.
Do obstawy przydzielono nam cztery podpunkty w obrębie miejscowości Stary Krasieniec, oraz Narama. Do obstawy newralgicznych skrzyżowań wystawiliśmy dziesięciu druhów z naszej jednostki.
W pierwszym podpunkcie trzech druhów wspólnie z Policją zabezpieczało duże skrzyżowanie pomiędzy Krasieńcem Starym, a Krasieńcem Zakupnym.

Kolejne dwa posterunki wystawiono w miejscowości „Półanki” przy zjazdach z dróg gruntowych na drogę powiatową. W Naramie zabezpieczaliśmy ostry zakręt – tam też ustawiony został nasz GBARt.
Po około 30 minutach zabezpieczenia otrzymaliśmy zgłoszenie od naszego posterunku na końcu Krasieńca Starego, o wypadku jednego z rowerzystów. Na miejscu został zostawiony druh, w celu kontynuacji zabezpieczenia, a GBARt, udał się alarmowo na miejsce zdarzenia. Po przybyciu na miejsce okazało się, że kolarz w czasie przejazdu zasłabł i przewrócił się, doznając przy tym stłuczeń i ogólnych otarć skóry na twarzy, barku, oraz nogi.
Nasi druhowie z posterunku pomogli poszkodowanemu zejść z trasy, a po przyjeździe GBARt wykorzystali sprzęt medyczny do zaopatrzenia poszkodowanego w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poprzez zastosowanie następującego postępowania:

– Otarcia i krwawienia zostały przemyte, oraz wykonano opatrunki osłaniające
– Poszkodowany został ułożony na noszach typu „deska”
– Zapewniono komfort termiczny, przy użyciu folii termoizolacyjnej
– Podano tlen medyczny
– Udzielono wsparcia psychicznego
– Wezwano na miejsce zespół Ratownictwa Medycznego – z zabezpieczenia maratonu.

Do czasu przyjazdu zespołu RM poszkodowany cały czas był pod kontrolą naszych strażaków, a pozostali druhowie kontynuowali czynności związane z przejazdem pozostałych kolarzy. Po oględzinach zespołu ratownictwa medycznego pechowy kolarz został przez nich zabrany na linię mety, a my zabezpieczyliśmy rower, który później zwrócono właścicielowi.

Działania KPP prowadzili ratownicy – Adrian Budek, oraz Daniel Krzyworzeka.

W remizie po zabezpieczeniu – godzina 15:00