Wypadek w Zagórzycach Starych

13 czerwca 2013 roku, o godzinie 13:43, Stanowisko Kierowania zadysponowało naszą jednostkę do wypadku drogowego w miejscowości Zagórzyce Stare.

Do akcji natychmiast udał się zastęp GBARt 2.5/16 STAR 266, z obsadą pięciu strażaków (w tym trzech druhów po przeszkoleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy).

Wyjeżdżając z remizy przez Więcławice w kierunku Zagórzyc przejechał Ambulans – zaraz za nim po dotarciu na miejsce zdarzenia przystąpiliśmy do działań: Teren akcji został zabezpieczony, a dowódca w rozpoznaniu ustalił, że kierujący motocyklem zderzył się ciągnikiem rolniczym na odcinku prostej drogi. Zespół Ratownictwa Medycznego w tym czasie rozpoczął reanimacje motocyklisty, a nasz strażak kontrolował stan kierującego traktorem. Na miejsce zdarzenia docierały kolejno następne siły i środki: OSP Zagórzyce, JRG 7, OSP Michałowice, oraz OSP Raciborowice i Policja. Po długiej akcji reanimacyjnej lekarz stwierdził zgon motocyklisty.

Niestety jak się okazało śmierć poniósł młody druh z OSP Wola Więcławska, który często uczestniczył z nami w uroczystościach i zabezpieczeniach.

Do godzin popołudniowych ruch na tym odcinku drogi był wstrzymany, a swoje czynności prowadzili policja i Prokurator. Przez cały ten czas nasza OSP zabezpieczała miejsce zdarzenia. Po zakończeniu działań przez Prokuratora ciągnik został usunięty z jezdni, a ruch drogowy został przywrócony. W remizie – godzina 18:25.

Chciałbym w tym miejscu złożyć podziękowania dla wszystkich strażaków biorących udział w tej trudnej akcji, a w szczególności dziękuję druhowi Bartkowi Pietrzykowi za pomoc zespołowi Ratownictwa Medycznego poprzez włączenie się do akcji reanimacyjnej.

Naczelnik OSP Więcławice Maciej Podymkiewicz