Tragiczny pożar w Więcławicach Dworskich

26 stycznia 2014 roku – o godzinie 18:23 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze domu na „dołach Więcławskich” nieopodal ogródków działkowych.
Na miejsce wyruszyliśmy sekcją gaśniczą:
Zastęp GLBARt 0.3/0.4 Renault Master z obsadą sześciu ratowników,
oraz GBA 2.5/16 STAR 266 z czterema ratownikami.
Jako pierwszy na miejsce pożaru dojechał Master.
Nasi strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oraz rozpoczęli budowę linii głównej, oraz pierwszej linii gaśniczej. Chwilę później na miejsce dotarł zastęp GBA; Linia przygotowana wcześniej – została wpięta do STARa, a nasi strażacy rozpoczęli natarcie na objęty pożarem dom. Równocześnie zostało wykonane zasilanie z sieci hydrantowej, oraz zbudowana została druga linia gaśnicza.
Operator GBA sprawił maszt oświetleniowy w celu doświetlenia miejsca prowadzonych działań. Dowódca akcji poprosił o przysłanie dodatkowych sił i środków, w tym pogotowia energetycznego.
W trakcie prowadzonej akcji zaczęły docierać do nas niepokojące informacja, że w środku prawdopodobnie znajduje się mężczyzna. Na tym etapie akcji ratownicy OSP Więcławice założyli sprzęt ochrony dróg oddechowych, lecz ze względu na spadające elementy konstrukcji stropu nie zostali wprowadzeni do środka.
Po dotarciu na miejsce zastępów z JRG7 dowódca polecił zbudowanie trzeciej linii gaśniczej. Gdy pożar został już przytłumiony do środka weszli strażacy, aby przeszukać pomieszczenia. Niestety po dokładnym sprawdzeniu jednego z pomieszczeń znaleziono zwłoki właściciela domu.
Pożar został dogaszony, a na miejsce został wezwany Prokurator, oraz Policyjni Technicy.
Do kontroli miejsca zdarzenia został zastęp GLBARt, a STAR oraz inne zastępy udały się do koszar.
Star w remizie – godzina 21:30.
Na godzinę 23:50 – zastęp GLBARt pozostaje dalej na miejscu zdarzenia w celu oświetlenia terenu dla policyjnych techników, oraz prokuratora.
Dokładna przyczyna pożaru nie jest znana.