Renowacja sztandaru

Odbiór sztandaru po renowacji.
Druhowie Paweł Łach i Arkadiusz Rudziński nie dawno dokonali odbioru sztandaru naszej jednostki, który od marca znajdował się w renowacji w Duchniak Krystyna – Pracownia Haftu Artystycznego.
Na odnowę sztandaru Zarząd naszej jednostki zdecydował się ze względu na bardzo zły stan techniczny i wizualny, który po dekadach użytkowania krótko mówiąc „rozpadał się”, gdyż złote frędzle po każdej uroczystości wypadały, zaczepy do drzewca urywały się, a sam drzewiec był porysowany i nadgryziony przez korniki. Ponadto sztandar był poszarzały, a orzeł nie miał korony.
Planując renowację należało uzbierać odpowiednią kwotę, która po zakończeniu wyniosła kilka tysięcy złotych.
Wydatek to dla nas bardzo duży (finansowanie w 100% z kasy OSP Więcławice), ale sztandar jako nasza wizytówka zasługiwał na „drugie życie”, które właśnie otrzymał.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona renowacja pozwoli przez kolejne dekady występować z nim kolejnym pokoleniom strażaków OSP Więcławice.
Zakres prac objął między innymi:
– przeniesienie haftów na nowe płótno (strona biała)
– kompleksowe wyczyszczenie strony z wizerunkiem św. Floriana
– uzupełnienie ubytków
– wymiana złotych frędzli
– wszycie nowych zaczepów do drzewca
– nowy drzewiec
– polerowanie głowicy sztandaru
– wyhaftowanie korony dla orzełka
– uszycie ochronnego pokrowca do transportu sztandaru.
Końcowy efekt prezentuje się naprawdę wspaniale, a dla porównania najbardziej widocznej zmiany zestawiamy zdjęcie „przed i po”.