OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W WIĘCŁAWICACH

MENU

Powitanie GBARt 3/16 Man TGM 13.290

1_wynik6 stycznia 2018r, w centrum Więcławic odbyła się niezwykła uroczystość… Do naszej OSP przyjechał długo oczekiwany średni samochód 4X4 GBARt 3/16 MAN TGM 13,290 „Marian Pałęga” ze stajni firmy MOTOTRUCK z Kielc.
Na zorganizowany z tej okazji event przybyło kilkaset osób: Strażacy, mieszkańcy, sympatycy naszej jednostki strażacy z okolicznych jednostek OSP oraz przedstawiciele władz Gminy Michałowice.
Wśród przybyłych osób było bardzo dużo dzieci, które po naszym SHOW deklarowały wstąpienie w nasze szeregi
Samochód wjechał do Więcławic witany przez sekcję naszych strażaków trzymających odpalone race, następnie zaparkował w specjalnie przygotowanej strefie, w której odbyła się prezentacja wyposażenia.
Zainteresowanie przybyłych osób było olbrzymie a nasi strażacy odpowiadali na pytania i szczegółowo objaśniali funkcje pojazdu. Dużą ciekawość wzbudziło wyjątkowe oznakowanie „Mariana”. Pomysł na takie rozwiązanie zrodził się w celu kontynuacji wzoru jaki pojawił się na wycofanym samochodzie GBA STAR, a powtórzony został na Renault Master. Celem takiego rozwiązania jest wyróżnienie samochodu wśród wielu innych tego rodzaju oraz przede wszystkim maksymalizacja widoczności w warunkach ograniczonego oświetlenia. W tym celu zastosowano specjalną odblaskową folię z której wykonano wszystkie elementy oznakowania. Żaluzje przedziałów sprzętowych oznaczono motywami wyposażenia, dążąc do tego, aby motyw na żaluzji kojarzył się z sprzętem jaki jest w niej umieszczony:
Narzędzia hydrauliczne odnoszą się zarówno do hydrauliki ratowniczej jak i sprzętu silnikowego, krzyż eskulap to sprzęt medyczny i ratowniczy, płomień to armatura związana z podawaniem wody.
Samochód ma zainstalowane sygnały Federal Signal oraz klakson pneumatyczny, które zapewniają dobra słyszalność na drodze.
W pojeździe zabudowany jest kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów wody, oraz 300 litrów środka pianotwórczego. Autopompa posiada wydajność 1600 litrów na minutę, taką samą wydajność posiada działko wodno – pianowe zamontowane na dachu.
W kabinie jest miejsce dla sześciu strażaków, dla załogi z tyłu zostały przygotowane zintegrowane oparcia w których przewożony jest sprzęt ochrony dróg oddechowych.
Wraz z samochodem dostarczony został sprzęt do ratownictwa drogowego firmy HOLMATRO, którego częścią składową jest pompa, przewody, nożyce, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy i wymienne końcówki.
Samochód posiada uterenowiony napęd 4X4, silnik ma moc 290 koni mechanicznych.
Pozyskanie samochodu było możliwe dzięki wysiłkom Zarządu oraz przede wszystkim dobrej woli wielu ludzi. Bardzo istotna dla sprawy była pozytywna decyzja Pana Nadbrygadiera Stanisława Nowaka Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, który poparł projekt zakupu tego pojazdu. Wobec pozyskania połowy ceny samochodu w wysokości 400.000zł, Pan Wójt Antoni Rumian oraz Rada Gminy Michałowice przyznali nam dotację stanowiącą równa proporcję.
Tym sposobem mając do dyspozycji 800.000zł nasza OSP samodzielnie przygotowała i przeprowadziła postępowanie przetargowe. W postępowaniu tym nie ocenioną pomocą wykazał się Pan brygadier Tomasz Pacuła, który wsparł nas swoją wiedzą. Całość wysiłków, starań i pokonywania kolejnych trudności napędzała chyba najważniejsza osoba w tym projekcie, czyli Pani Dorota Dąbrowska. Jej entuzjazm i zapał stanowił ważny motor napędowy dla całej sprawy.
I cóż tu napisać więcej? Szanowni Państwo, marzenia się spełniają i nasze się spełniło – mamy nowoczesne narzędzie ratownicze, które będzie niosło pomoc dla wszystkich potrzebujących.
Raz jeszcze dziękuję wszystkim zaangażowanym w sprawę: Druhowi Jarosławowi Wiatr i Adrianowi Budek za przygotowanie oprawy naszego wyjątkowego „Iwentu”, rodzinom naszych strażaków i sympatykom za przygotowanie poczęstunku, a wszystkim druhom i sympatykom za przybycie i to, że byliście z nami w tym jakże ważnym dniu.
Na koniec chciałbym specjalnie podziękować Prezesowi Tomaszowi Szymańskiemu za zaangażowanie w kwestie formalne całej sprawy i … znowu podziękować druhowi Jarosławowi Wiatr za sprawne rozliczenie dotacji przy nie małej pomocy Pani Katarzyny Kowal, której także bardzo, bardzo mocno za wszystko dziękuję!

Fotorelacja druhny Klaudii Klich – KLIK

Z poważaniem
Maciej Podymkiewicz Naczelnik OSP Więcławice

Partnerzy

debniakpl180px mipromet orkiestra