Powalone drzewo w centrum Więcławic

15 marca 2014 roku, o godzinie 16:08 SKKM PSP Kraków zaalarmowało nas poprzez selektywne wywoływanie do powalonego drzewa w centrum Więcławic.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy złamane drzewo, które wsparte było na kościelnym murze, a jego czubek leżał na chodniku i jezdni.

Działania naszej OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia za pomocą pojazdów ratowniczo – gaśniczych, oraz pachołków drogowych.

W pierwszej fazie działań ruch drogowy został wstrzymany całkowicie – do czasu usunięcia gałęzi z jezdni. Następnie nasze samochody zostały przestawione w taki sposób, aby umożliwić wahadłowy przejazd pojazdów.

W czasie przecinania powalonego drzewa wystąpiły nieprzewidziane komplikacje: Środek drzewa okazał się pusty, a dokładnie wygryziony przez zamieszkujące go pszczoły.

Lokatorki były zaniepokojone faktem, iż ich siedziba jest przecinana za pomocą pił spalinowych i co jakiś czas musieliśmy na chwilę przerywać nasze działania aż pszczółki się uspokoją.

Ostatecznie newralgiczna część konara została zostawiona w całości, a jedna z osób postronnych poinformowała że wezwany na miejsce został pszczelarz celem podjęcia owadów. Po usunięciu konarów z jezdni i muru kościelnego musieliśmy jeszcze ściąć znak drogowy, który został uszkodzony przez spadające drzewo. Przydatna tutaj okazała się nasza piła do betonu i stali.

Po zakończeniu naszych działań miejsce zdarzenia zostało przekazane protokolarnie Panu Kościelnemu, a my udaliśmy się do remizy.

W akcji brały udział następujące siły i środki:

GLBARt 0.3/0.4 Renault Master 338K24

GBA 2.5/16 STAR 266 338K25

W działaniach uczestniczyło siedmiu strażaków, trzech kolejnych przybyło na miejsce zdarzenia w czasie prowadzenia akcji.