Nowy lekki samochód ratowniczo – gaśniczy dla OSP Więcławice

Sobota 30 listopada 2013 roku, to dzień który z pewnością zapisze się w historii OSP Więcławice, jako jedna z najważniejszych dat:  W tym oto dniu nasza jednostka wzbogaciła się o pierwszy fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo – gaśniczy do Ratownictwa Technicznego: GLBARt 0.3/0.4 Renault Master.

Samochód został zakupiony w firmie Bibmot. Przetarg związany z wyłonieniem oferenta rozstrzygnięty został w Październiku, a środki niezbędne na zakup tego samochodu zostały przyznane jako dotacje: Zarząd Główny Związku OSP RP – udzielił dofinansowania w kwocie 50 tysięcy złotych, a drugą część pokrył Urząd Gminy Michałowice w kwocie 100.000 złotych. Samochód zostanie również doposażony w dodatkowy sprzęt dzięki pomocy Sołectw: Masłomiąca, Pielgrzymowice, Zdzięsławice, oraz Więcławice w ramach Funduszy Sołeckich na 2014 rok. Pewna część kosztów wyposażenia została pokryta również w ramach środków własnych OSP Więcławice (radiostacja przewoźna, podręczny sprzęt burzący itp.).

W podróż po odbiór samochodu do miasta Mielec wyruszyła delegacja w składzie:

Prezes Przemysław Wełna

Naczelnik Maciej Podymkiewicz

Z-ca Naczelnika, konserwator Paweł Łach

Sekretarz Bartosz Pietrzyk

Pan Mł. brygadier Tomasz Pacuła

oraz Pani Sołtys Dorota Dąbrowska

Na miejscu przedstawiciel firmy – Pan Krzysztof Bik przekazał dokumentację techniczną, a następnie odbył się odbiór samochodu.

W czasie odbioru pojazdu sprawdzano czy wszystkie zapisy zawarte w specyfikacji przetargu zostały spełnione przez wykonawcę. Nieoceniona okazała się pomoc Pana Brygadiera Tomasza Pacuły, który skrupulatnie sprawdził przygotowanie pojazdu. W czasie odbioru technicznego jednocześnie odbywało się szkolenie z obsługi znajdującego się wyposażenia: pneumatycznego masztu oświetleniowego, wciągarki, pompy wysokiego ciśnienia. Sprawdzono też sposób zamontowania sprzętu ratowniczego OSP Więcławice, który został dostarczony do Mielca kilka dni wcześniej. Producent zamontował wszystko zgodnie ze zgłoszonymi przez naszą jednostkę potrzebami, w sposób ergonomiczny. Po zakończeniu odbioru trwającego ponad dwie godziny, rozpoczęliśmy podróż do Więcławic nowym samochodem. W czasie powrotu wszyscy z ekscytacją sprawdzali zastosowanie przełączników, schowków, oraz wymieniali poglądy na temat nowego wozu. Podróż minęła nam szybko, a przy wjeździe do Więcławic czekała na nas eskorta złożona z naszych samochodów: Stara, oraz Forda Transita. Przy akompaniamencie sygnałów dźwiękowych z wszystkich trzech samochodów kolumna powoli wjechała do centrum, a pod remizą rozpoczęła się kanonada fajerwerków! Na powitanie nowego samochodu przybyło ponad pięćdziesiąt osób, a w tym: nasi druhowie, seniorzy jednostki, członkowie młodzieżówki, sympatycy, oraz mieszkańcy Więcławic i okolicy. Samochód po podjeździe na plac został oblany szampanami, a w koło niego zaroiło się od ludzi, którzy chcieli zobaczyć nowy nabytek. Oczywiście cały czas było niezwykle głośno, bo trwało sprawdzanie sygnałów… Po wstawieniu samochodu do garażu (wszedł dosłownie na styk!) udaliśmy się do remizy, gdzie omawialiśmy szczegóły organizacji uroczystego poświęcenia.

W tym miejscu należy podziękować osobom, które przyczyniły się do tego, że możemy się dzisiaj cieszyć z tego wspaniałego samochodu!

Tak więc serdeczne podziękowania składamy dla:

Doroty Dąbrowskiej, Marka Kozłowskiego, Antoniego Rumiana, Edwarda Siarki, Andrzeja Dudy, Łukasza Smółki, Ewy Krawczyk, Zarządu Głównego Związku OSP RP, oraz całej Rady Gminy Michałowice.

Dziękujemy także wszystkim, którzy nas wspierali i trzymali z nami kciuki, aby cała ta sprawa zakończyła się szczęśliwie.