20 marca 2014 – pożar i wypadek w Więcławicach (ćwiczenia nocne)

20140320_203754
W godzinach nocnych (około 21:00) Zastęp GBA, oraz GLBARt udał się do pożaru w budynku użyteczności publicznej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono że na pierwszym piętrze pali się w pomieszczeniu dużej sali widowiskowej. Działania OSP Więcławice polegały na zbudowaniu linii gaśniczej i podaniu jednego prądu wody w natarciu. Rota poszukiwacza wyposażona w aparaty powietrzne w tym czasie natknęła się na osobę nieprzytomną w pomieszczeniu na zapleczu sali. Poszkodowana została ewakuowana ze strefy zagrożenia, a następnie podano jej tlen. Po ugaszeniu pożaru rota gaśnicza odnalazła drugą osobę, która również niezwłocznie została ewakuowana.

Gdy sprzęt użyty w działaniach gaśniczych został już złożony otrzymaliśmy wezwanie do wypadku drogowego – również w Więcławicach. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono , że kierująca samochodem osobowym Renault Laguna uderzyła czołowo w drzewo, na skutek czego z pod maski wydobywa się dym. Działania OSP Więcławice polegały na ugaszeniu pożaru komory silnika, oświetleniu terenu akcji, oraz zaopatrzeniu osoby kierującej na desce ortopedycznej.

Spokojnie, te dramatyczne wydarzenia, to tylko ćwiczenia nocne strażaków z OSP Więcławice.
Mając na uwadze jak najlepsze przygotowanie do działań ratowniczo – gaśniczych nasi druhowie trenują elementy działań z zakresu taktyki działań gaśniczych, oraz taktyki działań ratowniczych. Oby okazji do praktycznego wykorzystania wiedzy było jak najmniej, a jeżeli już będziemy musieli z tej wiedzy korzystać, to mamy nadzieję że nasza pomoc okaże się skuteczna.
20140320_203754

20140320_203509