Trzy interwencje przy likwidacji szerszeni

6 sierpnia 2012 roku interweniowaliśmy przy trzech gniazdach szerszeni. W Zagórzycach Starych szerszenie zadomowiły się w elewacji budynku. Zgłaszający poinformował nas, że dzień wcześniej jeden z owadów pogryzł domownika. W rozpoznaniu ustaliliśmy, że gniazdo znajduje się na wysokości około 6-7 metrów. Nasze działania polegały na sprawieniu drabiny nasadkowej z trzech przęseł, wprowadzeniu do gniazda substancji chemicznej, oraz na zaklejeniu wejścia pianką poliuretanową.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło gniazda szerszeni w garażu na maszyny rolnicze w Pielgrzymowicach. Po opryskaniu kokonu preparatem, gniazdo usunięto za pomocą łopaty.

W ostatnim zgłoszeniu (również w Pielgrzymowicach) natrafiliśmy na dużą rodzinę dorosłych szerszeni w starym spróchniałym pniu, na tyłach budynku gospodarczego. Działania OSP Więcławice polegały na spryskaniu gniazda środkami chemicznymi, oraz usunięciu kokonu na zewnątrz.

W akcji brał udział zastęp GBA Rt w obsadzie sześciu strażaków.
Wyjazd do działań: 19:45, powrót do remizy: 20:45.