Siłowe otwarcie mieszkania w Zagórzycach

W czwartek 2 lutego 2012 roku o godzinie 8:47, na prośbę pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach interweniowaliśmy przy ewakuacji mieszkanki jednego z domów w Zagórzycach. Ze względu na panujące mrozy i śmierć blisko 30 osób w naszym kraju szczególną uwagę poświęca się bezdomnym, oraz ludziom ubogim którzy narażeni są na zgon z powodu wychłodzenia organizmu.

Po przybyciu na miejsce naszego zastępu pracownice GOPS poinformowały że kobieta w starszym wieku zabarykadowała się w swoim domu, aby uniknąć wywiezienia do specjalistycznej placówki. Po krótkim oczekiwaniu na miejscu pojawił się zespół Ratownictwa Medycznego, oraz patrol Policji, a po bezskutecznych próbach negocjacji dobrowolnego otwarcia drzwi zapadła decyzja o siłowym otwarciu. Do tego celu został użyty podręczny sprzęt burzący. Same drzwi nie stwarzały większego problemu przy forsowaniu, lecz od wewnątrz mieszkanka ustawiła barykadę z szafek i innych przedmiotów, które zostały przesunięte. Przez otwarte drzwi wkroczyła do środka Policja i Pogotowie, które zabrało kobietę do karetki.
Na miejsce przybyli pracownicy Urzędu Gminy Michałowice w celu zabezpieczenia nieruchomości, a my wróciliśmy do remizy (godzina 9:50). W działaniach brało udział pięciu strażaków w GBA Rt Star 266.