Pożar zabudowań gospodarczych w Pielgrzymowicach

W nocy 14 marca 2013r, o godzinie 3:09 Stanowisko Kierowania zadysponowało naszą OSP do pożaru zabudowań gospodarczych w Pielgrzymowicach. Na miejsce akcji udaliśmy się zastępem pięciu strażaków GBA Rt 2.5/16.
Po przybyciu stwierdziliśmy pożar wiaty wypełnionej materiałami opałowymi (węgiel i drewno), który zagrażał budynkowi gospodarczemu. Pierwsze działania OSP Więcławice polegały na podaniu pierwszego prądu wody w natarciu na ognisko pożaru. Rota gaśnicza przygotowała sprzęt ochrony dróg oddechowych – na wypadek konieczności podjęcia działań gaśniczych wewnątrz budynku gospodarczego.
Chwilę po rozpoczęciu naszych działań na miejsce dojechały kolejne siły i środki: OSP Raciborowice (GBA), JRG7 (2XGBA), OSP Łuczyce (GBA), oraz Oficer Operacyjny Komendy Miejskiej. Została zbudowana linia zasilająca do naszego GBA, a OSP Raciborowice zbudowało kolejną linię gaśniczą atakując pożar od drugiej strony. Dzięki szybkim działaniom udało się nie dopuścić do zapalenia się budynku (ogień zajmował już elementy więźby dachowej). W czasie prowadzonych działań natrafiliśmy na dużą butlę z acetylenem. Gdy część strażaków dogaszała i przekopywała pogorzelisko, prądownik prowadził schładzanie butli. Oficer Operacyjny polecił zbudowanie zbiornika, który został zalany wodą, do którego włożono butlę w celu zapobiegnięcia wzrostowi temperatury.
Działania gaśnicze zostały zakończone około godziny 5:10.
Na miejscu pozostał zastęp z JRG7 w celu kontroli miejsca zdarzenia, a pozostałe jednostki zostały odesłane do koszar.