Pożar kominowy w Masłomiącej

W sobotę 18.12.2010r o godzinie 11:00, podczas szkolenia naszych strażaków z ratownictwa technicznego w Żerkowicach, otrzymaliśmy powiadomienie sms, z naszego systemu selektywnego powiadamiania, o wywołaniu alarmu bojowego w naszej remizie.
Po konsultacji telefonicznej z MSK został wydany nam rozkaz, aby natychmiast przerwać szkolenie i udać się alarmowo do Masłomiącej, ponieważ w domu na osiedlu Saritor Park zapalił się komin. Nasza załoga niezwłocznie zajęła miejsca w Fordzie i udała się na miejsce.
W tym samym czasie w Więcławicach, do remizy zgłosiła się grupa druhów, którzy nie uczestniczyli w szkoleniu. Po odebraniu informacji o pożarze wyruszyli GBA RT do akcji.
Na miejscu zdarzenia pierwszy przybył zastęp w GLM i przystąpił do rozpoznania i oceny sytuacji. Star GBA, przybył kilka chwil później.
W trakcie rozpoznania ustaliliśmy, że pożar kominowy wybuchł w dolnej części komina i na skutek wysokiej temperatury palących się sadzy, piętro wyżej zaczęły pękać ściany. Na miejsce przybyli kominiarze, którzy dopilnowali szczelnego domknięcia komina u podstawy, aby pożar nie pobierał do spalania powietrza. Po chwili na miejsce zdarzenia dojechał zastęp z JRG7, który po skontrolowaniu sytuacji zezwolił nam na powrót do remizy, do której wróciliśmy o godzinie 11:40.
W działaniach naszej jednostki brały udział dwa zastępy, łącznie 12 osób.