Pokazy ratownictwa drogowego na pikniku w Więcławicach

W niedzielę 18 września, w czasie pikniku ziemniaczanego na ogrodach parafialnych w Więcławicach doszło do wypadku: Młoda kobieta kierująca samochodem osobowym wjechała na teren ogrodu i uderzyła czołowo w jedno z drzew. Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się dwa zastępy naszej OSP. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, teren zabezpieczono pachołkami, oraz naszymi samochodami, a dowódca przystąpił do rozpoznania i oceny sytuacji. W rozpoznaniu ustalono, że kierowca jest uwięziony w samochodzie i odniósł ogólne obrażenia głowy i ciała.
Dowódca wydał polecenie, o wykorzystaniu ratowniczych narzędzi hydraulicznych do wykonania dostępu do poszkodowanej.W tym czasie przygotowano zabezpieczenie na wypadek powstania pożaru: dwóch strażaków z linią szybkiego natarcia (mając na sobie przygotowane do użycia aparaty powietrzne), czekało na rozwój sytuacji.
Zaraz po rozpoznaniu, jeden z ratowników przez wybitą szybę dostał się do środka pojazdu, aby nawiązać kontakt z poszkodowaną i udzielić jej pierwszych czynności medycznych (założenie kołnierza ortopedycznego, podanie tlenu, oraz wsparcie psychiczne). Kolejne działania polegały na wycinaniu elementów konstrukcyjnych karoserii, oraz w końcowej fazie odciągnięto za pomocą łańcuchów kolumnę kierowniczą, aby uwolnić nogi. Po wyciągnięciu poszkodowanej z wraku została ona przekazana przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego, który niezwłocznie udał się do szpitala.

Całe szczęście że to były tylko ćwiczenia pokazowe, które miały na celu przybliżenie mieszkańcom procedur alarmowania straży pożarnej, oraz zapoznanie z technikami uwalniania, oraz udzielania pomocy osobom rannym w wypadkach komunikacyjnych. Takie ćwiczenia, to nie tylko bardzo fajne widowisko dla dzieci i dorosłych, ale również praktyczna nauka dla strażaków. W czasie takich pokazów uczymy się skutecznych działań, często przekonując się osobiście, że każde takie działanie, mimo sztywnych procedur postępowania różni się przebiegiem, oraz czasem w jakim rannej osobie udzielona zostaje kwalifikowana pierwsza pomoc.