OSP Więcławice na Ogólnopolskich Otwartych Zawodach w Ratownictwie Medycznym w Brennej

W dniach 21 i 22 kwietnia 2012 roku w miejscowości Brenna (Powiat Cieszyński) odbyły się Ogólnopolskie Otwarte Zawody w Ratownictwie Medycznym. W daleką drogę w nasze piękne Beskidy postanowiła się wybrać grupa z naszej OSP, aby sprawdzić swoją wiedzę z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

W malownicze rejony najbardziej wysuniętej na północ wsi Powiatu Cieszyńskiego wyruszyła ekipa w składzie:

Maciej Podymkiewicz (kierownik drużyny)
Arkadiusz Kiliński
Adrian Wnęk
Daniel Krzyworzeka

Po przybyciu na miejsce rozpoczęły się przygotowania do startu w czterech konkurencjach.

W pierwszej konkurencji musieliśmy wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej (RKO), oraz prawidłowo wykorzystać do działań Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ku naszej uciesze okazało się, że w konkurencji wykorzystany zostanie taki sam model AED, jaki posiadamy na swoim wyposażeniu!).

Na drugiej stacji nasz zespół miał przed sobą „krwawe zadanie”, które polegało na udzieleniu pomocy osobie, która kosząc trawę przecięła swoją nogę. Sędziowie wnikliwie oceniali nasze działania, sprawdzając czy potrafimy skutecznie ograniczyć obfite krwawienie – stwarzające poważne zagrożenie dla życia poszkodowanego.

Przy trzeciej stacji musieliśmy udzielić pomocy małemu chłopcu, który podczas zabawy na placu zabaw zakrztusił się cukierkiem. Po pierwszej próbie usunięcia ciała obcego (uderzenia między łopatki) podjęto próbę wykonania „ucisku Heinlicha”, który okazał się co prawda skuteczny, lecz doszło do zatrzymania krążenia u poszkodowanego. Niezwłocznie przystąpiliśmy do resuscytacji, pamiętając aby u dziecka rozpocząć od pięciu wdechów ratowniczych! Po skutecznym przeprowadzeniu RKO poszkodowany został ułożony w pozycji bezpiecznej – bocznej ustalonej, oraz zabezpieczony „folią życia”.

Ostatnią konkurencją było udzielanie pomocy osobie rannej w wypadku samochodowym. W scenariuszu przygotowanym dla nas poszkodowany wymagał natychmiastowej ewakuacji z wraku pojazdu, ponieważ stwierdziliśmy brak oddechu. Czynności naszego zespołu skierowane były na zatamowanie krwawienia z kończyny dolnej, przystąpieniu do RKO, oraz zastosowaniu pozycji przeciw-wstrząsowej.

W niedzielę w czasie ogłaszania wyników okazało się, że w kategorii OSP nasza jednostka została sklasyfikowana na 2 miejscu! Wynik jest dla nas dużym zaskoczeniem, ponieważ była to wyprawa ukierunkowana bardziej na praktyczną naukę, niż „zrobienie wyniku” – to wyraźny sygnał że umiejętności zdobywane przez naszych strażaków w czasie szkoleń, oraz działań ratowniczych są na wysokim poziomie.

Wyprawa okazała się udana pod jeszcze jednym względem: mogliśmy się dokładnie przyglądnąć jak w najlepszych jednostkach OSP jest zorganizowane prowadzenie działań z zakresu udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Metody postępowania, wyposażenie, czy umiejscowienie sprzętu na samochodach ratowniczo – gaśniczych, to cenna wiedza do wykorzystania od zaraz!

Dziękuję wszystkim druhom którzy uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych, Panu sekc. Maciejowi Polaszczykowi za krótkie przygotowanie, naszym nowym przyjaciołom z jednostki OSP Łodygowice za podzielenie się wiedzą z organizacji Ratownictwa Medycznego w swojej jednostce, oraz Panu Wójtowi Antoniemu Rumianowi za umożliwienie startu naszej ekipy w zawodach.

Maciej Podymkiewicz