Likwidacja dwóch gniazd szerszeni w Więcławicach

Czwartek 16 sierpnia 2012, był pracowitym dniem dla naszej OSP;
Najpierw podjęliśmy interwencje w centrum Więcławic przy szerszeniach, które zadomowiły się w dziupli i nękały mieszkańców pobliskiego domu. Po zakończeniu działań, podczas powrotu do remizy zostaliśmy poproszeniu o pomoc przy usunięciu kokonu z domku letniskowego na ogródkach działkowych. Gdy przybyliśmy na miejsce zdarzenia szybko się okazało, że tym razem nie będzie łatwo: bestie zbudowały potężny kokon w trudno dostępnym miejscu – na ciasnym poddaszu.Ze względu na brak swobody ruchu strażacy biorący udział w akcji musieli się wczołgać w okolicę gniazda. Wcześniej po rozpoznaniu gabarytów gniazda (zdecydowany rekord tego sezonu!) została dowieziona gaśnica śniegowa, przy pomocy której podjęto neutralizację zagrożenia. Po usunięciu kokonu szerszenie zostały „ugaszone” śniegówką z zewnątrz, ponieważ zaczęły się niebezpiecznie roić przy wlocie do domku. Ten zabieg skutecznie ostudził ich zapały i użytkownicy ogródków mogli spokojnie wypoczywać na swoich posesjach.
Wyjazd do działań 18:25, zakończenie 20:00. W akcji GLM – cztery osoby.